wtorek, 19 maja 2020

Krasnoludki- 20.05.2020r./środa/- propozycje zajęć


Krasnoludki- 20.05.2020r./środa/- propozycje zajęć

TEMATYKA TYGODNIA: MAJOWA ŁĄKA

TEMAT DNIA: CO TAM W TRAWIE GRA?

CELE OGÓLNE: Budzenie zainteresowania życiem małych zwierząt - owadów, kształtowanie przyjaznego odnoszenia się do zwierząt. Poznanie wybranych zwierząt żyjących w naturalnym środowisku (motyle, biedronki, mrówki, świerszcze), zwrócenie uwagi na ich pożyteczność, przezwyciężanie uprzedzeń i niechęci. Doskonalenie słuchu i pamięci muzycznej poprzez naukę piosenki. Doskonalenie sprawności manualnej.

I.Witam Was moi Kochani. Dzisiaj osłuchamy się z piosenką pt. „W zieleni łąka majowa”. Piosenka jest dla Mamy i gdybyśmy byli w przedszkolu na pewno nauczylibyśmy się jej w tajemnicy przed Mamą. Teraz jest nam potrzebna pomoc Mamusi. Posłuchajcie więc piosenki i spróbujcie zapamiętać refren.

W zieleni łąka majowa,
gdzieś w trawie świerszczyk się chowa.
Nastroił skrzypce maleńkie,
gra zielone piosenki.

ref. Dla mamy piosenki, dla mamy,
dla mamy piosenki dla mamy.
Dla mamy piosenki, dla mamy,
dla mamy piosenki dla mamy.

W kolorach łąka majowa,
już od stokrotek różowa.
A od bławatków błękitna,
bo wszystkie kwiaty zakwitły.

ref. Dla mamy zakwitły dla mamy,
dla mamy zakwitły dla mamy./2x/

Po wysłuchaniu porozmawiajmy z dzieckiem o czym mówi piosenka. Zadajmy pytania: Jaka jest łąka majowa? Kto w trawie się schował? Na czym grał? W jakich kolorach jest łąka? Jakie kwiaty na niej rosną? Dla kogo piosenki grał świerszczyk? Dla kogo kwiaty zakwitły?
 A teraz dajcie Mamusiom słodkiego buziaka.
Przy okazji nowej piosenki poznajemy następnego mieszkańca majowej łąki- świerszcza. Możemy o świerszczach dzieciom kilka słów powiedzieć. Należy zwrócić uwagę, żeby ich nie łapały i nie krzywdziły, jak to się niestety zdarza, bo to bardzo pożyteczne owady.

Dla badacza owadów, czyli entomologa, świerszcze to rodzina owadów prostoskrzydłych występująca na wszystkich kontynentach. W Polsce występuje tylko siedem gatunków świerszczy, w tym dwa pospolicie: świerszcz polny i domowy. Niestety bardzo często ludzie błędnie nazywają świerszczami pasikoniki lub koniki polne, a to są zupełnie  inne gatunki owadów. Odżywiają się trawami, różnymi ziołami i małymi owadami. Zarówno świerszcze, jak i pasikoniki wydają dźwięki zwane cykaniem. „Śpiewają” pocierając o siebie skrzydła. Na lewym skrzydle znajduje się zgrubienie, które spełnia podobną funkcję, jak smyczek przy grze na skrzypcach, a prawe skrzydło spełnia funkcję struny.


II.A teraz pora na „BINGO z MIESZKAŃCAMI ŁĄKI”. Przygotujcie proszę przeźroczyste naczynie wypełnione solą, pędzelek, kartoniki z obrazkami przedstawiającymi mieszkańców łąki/2 lub 3 komplety- zależy ilu jest graczy/, diagram i guziczki lub nakrętki. Zabawa polega na wypełnieniu diagramu binga kompletem 9 mieszkańców łąki. Takie same kartoniki układamy pod spód naczynia wypełnionego solą. Zadaniem dziecka jest odkrywanie przy pomocy pędzelka mieszkańca łąki i odznaczanie go na diagramie. Po odkryciu wygładzamy sól na nowo.  Można zagrać z dzieckiem, każda osoba ma swój diagram i po kolei wyszukuje ukryte pod solą owady. Kto odznaczy pierwszy wszystkich mieszkańców łąki krzyczy głośno BINGO i wygrywa. Zdjęcia mam nadzieję dopełnią informacji o przebiegu gry. Można owady wydrukować/ niestety moja drukarka jest niesprawna, więc  je narysowałam/. Ślimak to nie owad tylko mięczak- można go zastąpić innym obrazkiem. Udanej zabawy!!!

 






Obejrzyjcie film pt.”Majowa łąka”- film dostarczy wam wielu informacji nt mieszkańców łąki

III.Na koniec proponuje Wam ćwiczenie grafomotoryczne. Pokolorujcie owady i narysujcie ich ścieżki, spróbujcie nie odrywać rączki przy rysowaniu po przerywanej linii.

Serdecznie Was pozdrawiamy.  Trzymajcie się zdrowo. Pani Dorotka i Pani Ela.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz