poniedziałek, 18 stycznia 2021

 

19.01.2021r. /wtorek/                     ”KRASNOLUDKI”  

                                                 „Zabawy moich Dziadków”


 Witamy Was bardzo serdecznie. Proponujemy kilka zadań i zabaw na dzisiejszy dzień.

I. Na początek zapraszamy Was do  zabawy „Krasnoludek” /wykonujemy polecenia      z piosenki/ https://www.youtube.com/watch?v=TFh2hW0KEmc.

Teraz zapraszamy do zabawy słuchowej „Klaśnij, gdy usłyszysz…”. Rodzic wymawia proste, krótkie wyrazy. Zadaniem dzieci jest klaśnięcie w dłonie, gdy usłyszą na początku lub na końcu wyrazu ustaloną wcześniej głoskę, np. d (dom, drut, dach),        a (album, aktor), t (kot, płot).

Drodzy Rodzice przygotujcie mini tor przeszkód dla Dziecka./Ustawcie  klocki w kilku rzędach, równolegle, tak aby dzieci mogły przeskakiwać klocki jak przeszkody, następnie ustawcie pojemnik (miskę, garnek) i przygotujcie kilka nakrętek z butelek plastikowych, aby dzieci poćwiczyły rzuty do celu. Butelki plastikowe lub pudełka po soku bądź  mleku ustawcie w jednym rzędzie w pewnej odległości aby Dzieci mogły pobiegać slalomem. Możecie poćwiczyć na czas./


II. Zapoznajcie się z przykładowymi zabawami z czasów kiedy Wasze Babcie                 i Dziadkowie byli dziećmi.

 „Kapsle”/ W dzisiejszych czasach nazwijmy tę zabawę: nakrętki./  Rodzic wykleja na podłodze taśmą malarską wijący się tor, zaznaczając linię startu i mety. Kilka plastikowych nakrętek wypełnia od środka cienką warstwą plasteliny w innym kolorze. Gracze wybierają lub losują nakrętki i ustawiają je na starcie jedna obok drugiej wierzchnią stroną na spód. Na hasło start zaczynają na zmianę przesuwać je do przodu w kierunku mety pstryknięciami w bok nakrętki. Nakrętka nie może wypaść poza tor – oznacza to utratę kolejki. Wygrywa gracz, którego nakrętka pierwszy przekroczy linię mety.

 „Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy!”. Rodzic jest Babą-Jagą – staje twarzą do ściany     i tyłem do dziecka, dzieci, uczestników zabawy, którzy ustawiają się pod przeciwległą ścianą (odległość powinna być dosyć duża). Baba-Jaga recytuje wyliczankę: Raz, dwa, trzy, Baba-Jaga patrzy!, a uczestnicy w tym czasie biegną w jej stronę. Wraz z końcem wyliczanki Baba-Jaga szybko odwraca się i patrzy na dzieci, które natychmiast nieruchomieją. Który z uczestników się poruszy, wraca pod ścianę. Wszyscy  stoją nieruchomo, dopóki Baba-Jaga się nie odwróci i nie zacznie recytacji jeszcze raz. Zabawa kończy się, gdy któryś z uczestników dotrze do Baby-Jagi.

Zabawa w kalambury. Na karteczkach przygotowujecie proste rysunki np. zwierząt, wrzucacie je do garnka i z zamkniętymi oczami losujecie jeden rysunek. Następnie przyglądacie się mu, nie mówicie co przedstawia i próbujecie pokazać swoim ciałem treść wylosowanej karteczki. Pozostałe osoby uczestniczące w grze próbują odgadnąć co pokazujecie. Kto odgadnie pokazywane hasło sam przedstawia ciałem treść wylosowanego przez siebie rysunku itd.

Drogie Dzieci jeżeli będziecie miały okazję rozmawiać z Babcią lub Dziadkiem, zapytajcie w co lubili się bawić kiedy byli dziećmi.

 

Zabawy na śniegu. Kochani wykorzystajmy czas prawdziwej zimy, jaką mamy za oknem. Ubierzcie się stosownie do temperatury na zewnątrz i ruszajcie wraz                  z rodzicami na zimowe „szaleństwa”.

Zabawa „Śnieżny mur”. Lepicie ze śniegu kule , które układacie obok siebie, w ten sposób powstanie długi, śnieżny mur. Następnie na sygnał /hop/ każdy z Was próbuje przez niego przeskoczyć, nie uszkadzając go. Następnie odwraca się i ponownie skacze.

Zabawa „Rzeźbiarze”. Każdy lepi 3 kulki i robi małego bałwanka, układając jedną na drugiej.

Zabawa „Kto rzuci dalej?”. Ustawiacie się obok siebie. Każdy lepi śnieżną kulkę. Na sygnał /start/ staracie się rzucić ją jak najdalej. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Zabawa „Orzełki na śniegu”. Dzieci kładą się na plecach, na śniegu. Rękami wykonują ruchy naśladujące machanie skrzydłami przez orła (prawą ręką, lewą i obiema jednocześnie). Potem machają samymi nogami, a następnie rękami i nogami jednocześnie. Drodzy rodzice jak macie ochotę też położyć się na białym puchu              i przypomnieć sobie jak to jest, leżeć na śniegu i patrzeć w niebo to zachęcam. Zobaczycie jak Wasze dzieci będą szczęśliwe, że robicie to razem.

 

III. Posłuchajcie razem muzyki relaksacyjnej  https://www.youtube.com/watch?v=FoCG-WNsZio

Ćwiczenie oddechowe „Wąchamy kwiaty”. Dzieci składają dłonie, naśladując kształt kielicha kwiatu. Dmuchają na dłonie- -płatki i kwiat się otwiera (rozchylają dłonie). Unoszą do góry głowę, wdychają nosem powietrze i znowu dmuchają na dłonie. Nauka regulacji fazy wdechu i wydechu

Ułóżcie ciekawą budowlę z klocków.

 

Powodzenia i dobrej zabawy. Panie z grupy „Krasnoludki”.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz